Kedy je Valentín

O sviatku valentín sa hovorí, že je sviatkom všetkých zamilovaných. Práve pre nich (a možno trochu zabudlivejších) je tu hned na úvod odpoved na otázku z nadpisu- sviatok svätého Valentína pripadá na 14. február (bez ohľadu na rok). Pokúste sa na to nezabudnúť- ved tento sviatok si pripomíname len raz v roku.

Sviatok sv. Valentína sa oslavuje prakticky vo všetkých kresťanských krajinách vyše storočie. Podľa legiend bol sv. Valentín bol kňaz, ktorý žil v Ríme okolo tretieho storočia nášho letopočtu. V tomto období vraj v Ríme panoval cisár Claudius II., ktorého napadol jednoduchý spôsob, akým sa rozhodol posilniť svoju armádu.

Bol totiž názoru, že slobodný muži nemajú žiadne záväzky a nemusia sa starať o ženu a deti, čím sa z nich stávajú silnejší a hlavne odvážnejší bojovníci. Pre pretrvávajúci vojnový stav sa preto rozhodol vo svojej krajine sobáše dočasne zakázať.

Tomu sa však postavil kňaz sv. Valentín, ktorý vraj sobášil páry naďalej aj napriek cisárovmu zákazu. To sa však Claudius II. zanedlho dozvedel, a Valentína nechal popraviť.

Nech už je pravdivosť tejto legendy akákoľvek, jeho sviatok si u nás (a nie len u nás) získal veľmi veľkú obľubu. Prinajmenšom malej pozornosti či romantickej večeri so svojou polovičkou sa teda pravdepodobne nevyhnete, ani keby ste chceli.

Pre tých, ktorý sa s týmto sviatkom kamarátia o niečo viac ponúkajú cestovné kancelárie dokonca aj špeciálne valentínske pobyty. Výber je síce dostatočne pestrý, v prípade záujmu si však rezerváciu vybavte s predstihom. Tieto pobyty sú totiž veľmi populárne. Ľahko sa teda môže stať, že by ste si už nemohli vybrať žiadnu vhodnú ponuku.