Cena lístka na vlak

Železničná Spoločnosť Slovensko (ŽSR) je v súčasnosti jediný prepravca zabezpečujúca hromadnú vlakovú prepravu osôb. Množstvo ľudí preto zaujíma, koľko cestovné lístky na vlak stoja. V tomto článku si teda rozoberieme nie len cenníky ŽSR, ale aj zľavy, ktoré si môžu uplatniť určité skupiny osôb.

Železničná Spoločnosť Slovensko rozdeľuje svoje vlaky a vozne na vlaky 1. a 2. triedy. To, akým vlakom budete cestovať, sa dozviete priamo pri kúpe lístka, resp. na webových stránkach ŽSR.

Lístky 2. triedy sú spoplatnené od roka 2009 sadzbou zhruba 4 centy za každý načatý kilometer. Ak teda hodláte cestovať povedzme 100 kilometrov, zaplatíte poplatok okolo 4 eur (resp. 400 centov).

Ceny lístkov na vlaky 1. triedy sú o niečo lacnejšie. Konkrétne ide o spoplatnenie sumou zhruba 6 centov za kilometer. Ak sa chystáte cestovať vlakmi s prívlastkom IC, SC alebo EC, k výslednej sume si prirátajte ešte príplatok vo výške 1,32€.

Držitelia preukazu Ťažko Zdravotne Postihnutej osoby majú nárok na zľavu vo výške 50% z ceny cestovného. Pri kontrole cestovných lístkov však musia samozrejme predložiť platný preukaz ZŤP.

Výpočet cestovného touto formou je však značne zložitý, namáhavý a hlavne nepresný. Ak teda chcete zistiť, koľko Vás bude vaša cesta vlakom stáť vo výsledku, odporúčame použiť jednoduchý nástroj na stránke CP.sk. Po zadaní počiatočnej a cieľovej destinácie Vám totiž okrem začiatku a dlžky trvania cesty zobrazí aj typ vlaku, ktorým cestujete, a predovšetkým výslednú cenu, ktorú za svoju cestu vlakom zaplatíte.