Vzhledem k tomu, že pořízení kvalitní obuvi není zrovna laciná záležitost, zajisté každý chce, aby mu boty vydržely co nejdéle. Aby nám sloužily dlouhou dobu, je potřeba o ně řádně pečovat.

Co všechno zahrnuje péče o obuv?

Nejprve je potřeba si uvědomit, z jakého materiálu jsou boty vyrobené. Každý totiž vyžaduje jinou péči.

  • Obuv vyrobená z kožené hladké usně

Pokud se na ní usadí nečistoty, je potřeba je odstranit suchým nebo vlhkým hadříkem. Pak je nutno boty řádně vysušit. Pro péči o obuv slouží speciální krém, který je zároveň vyleští. Vzhledem k tomu, že tento materiál není voděodolný, je vhodné jej impregnovat.

  • Obuv vyrobená z kožené lakované usně

Tento materiál je vhodné otřít vlhkým hadříkem a na povrch nanést speciální přípravek určený pro tento druh materiálu.

  • Obuv vyrobená ze semiše

Jedná se o obuv vyrobenou z veluru. Tady se při čištění vyhýbejte vodě. Pro čištění použijte suchý, gumový kartáček, který zbaví povrch nečistot. Vhodné není ani krémování, naopak obuv uvítá impregnaci. K oživení barev slouží speciální spreje.

  • Obuv vyrobená ze syntetiky

Pro tento druh obuvi si vystačíte s vlhkým hadříkem.

  • Obuv vyrobená z textilu

Pokud je znečištěná více, použijte vlhký hadřík. Objeví-li se mastné skvrny, použijte čistič na textil. V žádném případě boty neperte.

  • Obuv s voděodolnou membránou

Použijte vlhký hadřík nebo kartáček. Obuv nechte řádně vyschnout a aplikujte impregnaci.

Tipy na závěr, jak zvýšit životnost obuvi

Určitě máte doma více druhů obuvi, na každou činnost jiný. Ideální je, pokud můžete boty střídat, šetříte materiál. Chcete-li, aby si boty zachovaly svůj tvar, pořiďte si na ně napínáky. Berte v potaz účel, pro který je obuv vyrobená. Budete-li ji používat nevhodným způsobem, brzy ji můžete zničit. Většina obuvi vyžaduje, před prvním použitím, impregnaci. Díky ní zvýšíte voděodolnost a dokonce i odolnost proti některým nečistotám.