Med patří mezi přírodní sladidla a od dávných dob je považován za léčivý prostředek. Velmi dobře známé jsou také účinky medu na pokožku a vlasy. Proto jej nalezneme jako součást pleťové a vlasové kosmetiky. Med je bohatý na antioxidanty, minerály, vitamíny, alkaloidy, aminokyseliny a flavonoidy. Všechny tyto sloučeniny pomáhají podporovat zdraví. Kde všude nalezne med své uplatnění?

Jaké výhody nabízí med?

  1. Zvyšuje energii – postačí přidat malou lžičku do ranního čaje místo cukru.
  2. Posiluje imunitu – antibakteriální a antioxidační vlastnosti medu jsou velmi užitečné pro podporu trávicího systému. Tím, že vás posiluje, dává vám schopnost bojovat s nemocemi. Před snídaní si připravte směs ze šťávy z poloviny citronu, jedné lžičky medu a šálku teplé vody. Vypijte ji každé ráno před snídaní.
  3. Pomáhá s popáleninami a řeznými ranami – podporuje jejich hojení. Působí jako protizánětlivé činidlo, snižuje bolest, vznik jizev a otoky.
  4. Pomáhá při bolesti v krku – antibakteriální vlastnosti medu jsou velmi účinné při zklidnění bolesti v krku. Také zabíjejí bakterie, které tuto bolest způsobují.
  5. Bojuje proti artritidě – ulevuje od bolesti. Má protizánětlivé vlastnosti, zlepšuje krevní oběh, stimuluje regeneraci chrupavky. Lze jej aplikovat na bolestivá místa. Úlevu od bolesti a zánětu přináší medový čaj se špetkou skořice.
  6. Šikovný pomocník při nachlazení a chřipce – antibakteriální vlastnosti medu jsou velmi užitečné v boji proti bakteriálním infekcím jako je chřipka, zápal plic a respirační infekce. Také zmírňuje příznaky jako bolest v krku a kašel tím, že zmírňuje podráždění a otoky v krku.
  7. Pomáhá čistit játra – přidejte citronovou šťávu, jablečný ocet a lžičku medu do jednoho šálku horké vody a pijte každý den.