Vodu sice vnímáme jako samozřejmost, ale ve skutečnosti jde o velmi vzácný a snadno vyčerpatelný zdroj. Dvouprvková sloučenina kyslíku a vodíku je přitom pro moderní domácnost naprosto nezbytná – používáme ji na vaření, úklid, hygienu i na pití. Cena vody však prudce roste (v roce 2023 ve většině měst dotahuje tempo inflace) a představuje pro nás stále citelnější náklad. Přitom se nabízí množství způsobů, jak za životodárnou tekutinu ročně ušetřit nejméně několik tisíc korun. Jak můžete snížit spotřebu a ušetřit peníze i vy?

Zamezte únikům – i těm drobným

Mezi nejčastější chyby patří plýtvání unikající vodou. Netěsnosti se obvykle nachází na vodovodních bateriích, toaletách nebo na potrubí – množství promrhané vody přitom může být skutečně velké. Na případné úniky naštěstí přijdete velmi snadno: vypněte všechny kohoutky a spotřebiče, které používají vodu, a poté zkontrolujte vodoměr. Pokud stále běží, pravděpodobně se bude jednat o únik vody. Když situaci napravíte, ušetříte tisíce (dle odborníků může jediný špatný ventil na WC zvýšit roční spotřebu až o 9 000 Kč!).

Pořiďte si úsporné sprchové hlavice a vodovodní baterie

Dalším způsobem, jak okamžitě snížit spotřebu vody, je používání sprchových hlavic a baterií s nízkým průtokem. Ty jsou navrženy tak, aby spotřebovávaly méně vody a zároveň poskytovaly dostatečný tlak. Pořízením úsporných prvků ušetříte až 50 % spotřeby vody, což se na účtech za vodu okamžitě projeví.

Zalévejte rostliny dešťovkou

Pokud máte zahradu nebo více pokojových rostlin, pak můžete ušetřit spoustu vody efektivnějším zaléváním. Jak? Pomocí konve nebo hadice se spouštěcí tryskou zalévejte rostliny přímo u kořenů, místo abyste zalévali celou plochu. A když si pořídíte sud na dešťovou vodu – případně rovnou retenční nádrž, nebude vás stát zálivka ani korunu.

Zkraťte dobu sprchování

Zaručeným způsobem, jak snížit spotřebu vody, je kratší sprchování. Zatímco k napuštění plné vlny potřebujete 100–150 litrů vody, pětiminutová sprcha spotřebuje zhruba třetinu. A když sprchování zkrátíte o pouhou minutu nebo dvě může, opět zaznamenáte výrazný pokles spotřeby.