Bez automatické pračky si už žádá hospodyňka nedokáže představit úklid domácnosti. Postačí do ní vložit špinavé prádlo, přidat vhodné prací prostředky, navolit správný prací program, zmáčknout knoflík a vše ostatní udělá pračka za nás. Pak už jen vyndáte čisté a voňavé prádlo a pověsíte na šňůry. Aby však pračka fungovala tak, jak má a nelinul se z ní nepříjemný zápach, je potřeba ji, jednou za čas, vyčistit. Pomohou jednoduché domácí prostředky.

Jedlá soda

Tento postup se řadí mezi oblíbené. Jedlá soda se nachází snad v každé domácnosti a její používání je velmi snadné. Kromě toho je cenově dokonale dostupná. Postačí nasypat půl hrnku do přihrádky určené pro prací prášek a spustit program určený pro 60 ºC nebo pro vyvářku. Sodu můžete použít do pračky i při namáčení bílého prádla. To se vám odvděčí zářivě bílou barvou.

Kyselina citronová

Tu pořídíte především v drogerii nebo ve větších supermarketech v potravinách. Opět nasypete do dávkovače určeného pro prací prostředky a zapnete pračku na nejvyšší teplotní program. Tento postup postačí opakovat jednou za půl roku.

Ocet

Velmi oblíbená metoda čištění. Někdo lije ocet do zásobníku na prací prostředky, jiný zase do bubnu. Pozor však dejte na nadměrné množství octa, to by mohlo poškodit gumové části pračky. Tuto metodu aplikujte 1-2x do roka. Pro čištění octem opět zvolte program, který nabízí nejvyšší teplotu.

Tipy na závěr

Aby pračka fungovala tak, jak má a vydržela dlouhou dobu, je potřeba ji nechat, po každém praní, otevřenou. Jen tak může snáze vyschnout. I místnost, v níž je pračka umístěná, je potřeba vyvětrat. Vybírejte pouze kvalitní prací prostředky a dávkujte je dle doporučení výrobce. Příliš velké množství by mohlo pračce uškodit. Málo pracího prostředku zase dobře nevypere prádlo.

Nechcete-li pro čištění pračky používat domácí prostředky, můžete si v drogerii zakoupit prostředky přímo pro čištění pračky určené.