Kdo by nechtěl mít čistou a voňavou domácnost? Ne každému se však chce utrácet za drahé úklidové přípravky, které navíc obsahují řadu škodlivých chemikálií. To ale nemusíte. Určitě máte doma ocet nebo jedlou sodu, které si poradí s úklidem raz dva. Kromě toho jsou šetrné k životnímu prostředí.

Ocet

Běžně jej používáte v kuchyni jako dochucovadlo nebo konzervační prostředek. Už naše babičky jej však využívaly i při úklidu domácnosti. Ocet je šikovným pomocníkem proti mastnotě, funguje jako dokonalá dezinfekce pracovní kuchyňské desky nebo prkýnka na krájení. V koupelně nebo kuchyňském dřezu si poradí s vodním kamenem, odstraní zápach z pračky. Objevují se ve vašem sprchovém koutě bílé skvrny? Použijte na ně ocet. Ocet je vhodným pomocníkem i v případě mytí oken. Line se z vaší mikrovlnné trouby ne příliš příjemná vůně? Použijte na její vyčištění trochu octa. Do misky vlijte vodu a přidejte dvě lžíce octa. Misku se směsí vložte do mikrovlnné trouby a tu zapněte na několik minut. Díky vzniklé vlhkosti snadno odstraníte naschlé zbytky jídla.

Jedlá soda

Pomůže s připáleným nádobím, obnoví zašlé dlaždice nebo koberec, pomůže vyčistit spáry mezi kachličkami.

Jak na připálené hrnce? Postačí nalít malé množství vody a přisypat jedlou sodu. Vzniklo směs malou chvíli v hrnci povařte. Připáleniny pak velmi snadno odstraníte. Jedlá soda si poradí i s vodním kamenem, který se usazuje nejen na vodovodní baterii, ale také na umyvadle, vaně nebo ve sprchovém koutu. Pamatuje váš koberec lepší časy a je již vybledlý? Posypte jej jedlou sodou a pomocí kartáče ji vneste do hloubky. Nechte působit jeden den a následně vyluxujte. Objevují se vám na oblečení skvrny, se kterými si váš prací prášek poradil jen těžko? Mohou to být třeba skvrny od zeleniny, ovoce, mastnoty nebo dokonce krve. Namočte potřebný kousek do horké lázně se sodou a nechte namočené do druhého dne.