Studený porcelán nemá s tím klasickým nic společného. Pouze snad bílou barvu. Jedná se o dokonalou modelovací hmotu, ze které se dají vyrábět různé druhy ozdob nebo dekorací. Tato univerzální modelovací hmota je ideální pro kreativní tvoření i s malými dětmi. Není toxická a připravíte si ji za pár korun ze snadno dostupných surovin. Po zpracování není potřeba výrobky vařit, péci nebo vypalovat. Postačí je nechat zatvrdnout.

Suroviny pro přípravu hmoty

  • 2 hrnky jedlé sody
  • 1 hrnek kukuřičného škrobu
  • 1 a 1/4 hrnku studené vody

Postup výroby

Do studené teflonové pánve vsypeme všechny suroviny a řádně je promícháme. Za stálého míchání vzniklou směs zahřívejte. Směs začne postupně houstnout. Vařte ji na minimálním ohni, dokud se sama nezačne z pánve odlepovat. Následně ji z pánve přemístěte na pečící papír, zabalte a nechte ji vychladnout. Pokud by se vám stalo, že vám hmota v pánvi začne tvrdnout, přidejte trochu vody a opět ji prohřejte.

Náš tip: K Valentýnu patří květiny, bonboniéry, ale i přáníčka. Nezapomeňte tam napsat své drahé polovičce napsat básničku, anebo originální přání k Valentýnu. Uvidíte, že vaši snahu ocení. Ručně vyrobený dárek bude tím pravým – od srdíčka.

Zpracovávání hmoty

Když hmota dosáhne takovou teplotu, kterou vaše ruce snesou, můžete ji začít zpracovávat stejně, jako klasické těsto a můžete z ní ihned začít tvořit. Hmota je tvárná a dobře se s ní tvoří. Jestliže vám nějaká zbyde, můžete ji zabalit do potravinářské fólie a uchovávat ji při pokojové teplotě i několik dnů. Nikdy ji neskladujte v lednici. S hmotou pracujete obdobně jako s keramickou hlínou. Dají se z ní vytvářet různé dekorace. Pokud do hmoty přidáte malé množství temper, můžete si ji obarvit. Bílé výtvory se dají velmi snadno pomalovat akrylovými barvami. Chcete-li barvu zafixovat, postačí na to bezbarvý lak. Pokud chcete vytvářet dekorace vhodné na zavěšení, před uschnutím do nich vytvořte malou dírku na provázek nebo háček. Hotové výrobky nechejte zaschnout na rovné desce s pečícím papírem.