Nedílnou součást výbavy každé kuchyně představuje sporák. Nabídka současného trhu je poměrně obsáhlá a vybírat můžete hned z několika různých variant. Své zastánce mají i varné desky. Kvalitní modely šetří váš čas a dokonce i finance. Jaké typy varných desek naleznete v nabídce a na co se zaměřit při jejich výběru.

Různé druhy varných desek

Vybírat si můžete z několika různých variant. K dostání je varná deska indukční, sklokeramická nebo plynová.

  • Varná deska indukční

Je nejvíce úsporná. Při vaření nevznikají žádné tepelné ztráty a doba přípravy pokrmů je poměrně krátká. Deska se ohřívá pouze v místě, na kterém je umístěná nádoba. Pokud se vám stane malá nehoda, nic se na desce nepřipálí, neboť ostatní prostor desky je vždy studený. Nevýhodou je, že tento druh desky vyžaduje speciální nádobí, které má magnetické dno.

  • Varná deska sklokeramická

Po zapnutí se zahřívá plotýnka a ta přenese teplo na nádobí. Čas pro zahřátí je o něco málo delší, než u desky indukční. Některé desky mají zóny vícekruhové a vy si tak vyberete vytápěnou plochu – podle velikosti dna nádobí. Po vypnutí ještě nějakou dobu zůstane topná zóna teplá. Toho lze využít pro dovaření pokrmu. Desku ovládáte dotykovými tlačítky. Hlavně maminky s malými dětmi ocení dětský zámek. Užitečnou funkci představuje časovač.

Náš tip: Sháníte kvalitní ubrusy do kuchyně? Navštivte webovou stránku www.textildomu.cz, kde si určitě vyberete. Navíc mají v nabídce i povlečení, prostěradla, či třeba záclony.

  • Varná deska plynová

Představuje nestárnoucí klasiku, která poskytuje vysoký výkon a rychlý náběh ohřevu. Plamen se dá velmi snadno regulovat. Tuto desku nelze používat tam, kde chybí rozvod plynu. Některé modely však můžete připojit k propanbutanové lahvi.

Užitečné funkce

Mezi ty patří časovač, který je součástí sklokeramické a indukční desky. Umožňuje nastavení začátku i konce vaření. Zvýšení výkonu na krátkou dobu umožňuje Booster. Tato užitečná funkce je ideální v případě, že potřebujete něco rychle opéci nebo přivést k varu. Funkce Stop and Go nabízí možnost přerušení vaření. Po návratu se ihned vrátí původní teplota. Několik varných zón můžete spojit u indukčních desek a to díky Flexi Full zóně.